Yerli FSK Modem Modül UDEA-DelcomRF Karşılaştırması

delcomrf-kablosuz-teknolojiler-logo-18333e4e418-ftytky[1]

Uzun zamandır yazı paylaşamadım. Bu konuda gerçekten özür dilerim. 4.sınıfla birlikte bitirme projesine daha fazla odaklanmaya başladık. Devresinden, koduna ve mekaniğine kadar özgün tasarım insansız hava aracı yapmak gerçekten çok zor. Adı geçmişken DELCOMRF, DRFM-550-PA modeliyle İHA projemize sponsor olmuştur. Buradan kendilerine bir kez daha teşekkür ederiz. Ayrıca ülkemizde RF modül alanında yerli firma olarak tek UDEA firmasını biliyorken DELCOMRF gibi mükemmel ürünlere sahip bir firma olduğunu görmek ve bu ürünlerinden DRFM-550-PA modelini İHA projemizde kullanmış olmak ürünleri hakkında bilgilenmemizi sağladı. Ayrıca UDEA’nın ürünlerinden sonra DELCOMRF’in ürünlerine hayran kaldığımı söylemek isterim. UDEA’nın üst modelinde bile 2400 baud rate varken DELCOMRF’in alt modelinde 256000 baud ratelere ulaşabiliyorsunuz. Sıcaklığı, RSSI ve VDD değerini seri porttan sorgulayıp okuyabiliyorsunuz. Ayrıca aynı şekilde baud rate’i, frekans modunu, alıcı ve verici modunu seri porttan ayarlayabiliyorsunuz. UDEA’nın üst modeliyle DELCOMRF’in üst modelini karşılaştırırsak veri alıp gönderme metodları nerdeyse aynı. Ancak frekans seçme, baudrate değiştirme, sıcaklık, vdd ölçme, düşük güç tüketimi, dahili hafızası ve alıcı-verici modları değiştirme özellikleri ve üst segmentte sunduğu ürün yelpazesiyle seçimimizi DELCOMRF’ten yana kullanmamıza yardımcı oluyor. Bu yazıyı yazma sebebim benim gibi kişisel-hobi kullanıcılarının DELCOMRF’in ürünlerini tanımasını sağlamaktır. Çünkü yerli seçenek olarak daha iyi ürünler sunan bir firma varken tanıtım eksikliğinden dolayı niye daha kötüsünü kullanalım ki. Şimdi daha ayrıntılı bir şekilde karşılaştıralım.

Aşağıda DELCOMRF DRFM-550PA ile UDEA UFM-A12 WPA karşılaştırılacaktır.

Çalışma Frekansları;

DELCOMRF DRFM-550PA : 446 Mhz ve 869 Mhz’de çalışan 2 ayrı versiyona sahip. Ve 2 versiyonda da 2 adet yazılımsal olarak seçim yapabileceğiniz kanalınız bulunmaktadır.

UDEA UFM-A12 WPA : Sadece 869 Mhz’de çalışabilmekte ve 2 adet yazılımsal olarak seçim yapabileceğiniz kanalınız bulunmaktadır.

Çalışma Voltajları ve Güç Tüketimi;

DELCOMRF DRFM-550PA : 3-3.5 V arasında çalışmaktadır. Verici modunda max 370mA, alıcı modunda max 35mA çekmektedir. Bunun yanında 500mW güç üretmektedir.

UDEA UFM-A12 WPA : 3.3-5 V arasında çalışmaktadır. Verici modunda max 500mA, alıcı modunda max 50mA çekmektedir. Bunun yanında 500mW güç üretmektedir.

Alıcı duyalılıkları (-120 dBm), çıkış güçleri (27 dBm) ve çalışma sıcaklıkları aynıdır. UDEA 5v besleme ile 27 dBm çıkış gücüne sahipken DELCOMRF ~3.3v beslemede bu güce ulaşmaktadır.  UDEA 3.3v beslemede 25 dBm çıkış gücüne ulaşmaktadır. Ancak UDEA’da 5v besleme ile -123 dBm alıcı hassasiyetine ulaşabiliyorsunuz.

Modül ile İletişim;

DELCOMRF DRFM-550PA : 2.4Kbps-256Kbps aralığında istediğiniz baud rate’te sürebiliyorsunuz.

UDEA UFM-A12 WPA : Sadece 2.4Kbps’te çalışabilmektedir.

İşte en can alıcı nokta benim için burası uzun menzilli olan bu modüllerde çok fazla veri aktarımı yapmak istiyorsanız frekans, çıkış güçleri yanında en önemli etken baud rate’tir. 2.4k ile allah aşkına nasıl uzun paketleri hızlı bir şekilde gönderebilesiniz ki. İsterse frekansınız, çıkış gücünüz yüksek olsun. Bilgisayarlardaki hard disk olayının aynısı. Sizin sisteminizin hızını sisteminizdeki en yavaş özellik-cihaz belirler. UDEA’nın modüllerindeki baud rate hızlarını o yüzden bir türlü anlayamadım. Hani o kadar düşük baud rate’e rağmen güç tüketimi de daha fazla.

Ekstra Özellikler;

DELCOMRF DRFM-550PA : Ayarladığınız baud rate dahili hafızasına kayıt ediliyor. Yani herhangi bir resetleme veya elektrik kesintisinde baud rate kesinlikle değişmiyor. Gerçekten çok işlevsel bir özellik. Bunlar yanında versiyon bilgisini, frekans bilgisini, baud rate bilgisini, VDD voltajını, rssi, sıcaklığı seri porttan okuyabiliyorsunuz. Buad rate, frekans kanalını değiştirebiliyorsunuz. Donanımsal olarak resetleyebiliyorken aynı zamanda yazılımsal olarak ta resetleyebiliyorsunuz. Ayrıca manual olarak alıcı-verici modlarını teker teker açıp kapatabiliyorsunuz. Bu bize güç tüketimi olarak geri dönüyor.

UDEA UFM-A12 WPA : Donanımsal reset bulunmaktadır. Seri portttan frekans değiştirebiliyorsunuz. Versiyonu ve rssi seviyesini seri porttan okuyabiliyorsunuz. DELCOMRF’te ekstra olarak iletişim kalitesini test eden ve ölçen bir özellik var. Bunu yazılımsal olarak kendiniz yapabilirsiniz. Ancak ekstradan böyle bir özellik olması bizi bu uğraşlardan kurtarıyor. Bunlar dışında başka okuma veya ayarlama yapamıyoruz.

2 modülünde veri gönderme ve alma algoritması aynıdır. Ancak UDEA hem donanımsal hem yazılımsal olarak DELCOMRF’in modüllerinden geri kalıyor. Daha önce UDEA kullanan biri olarak DELCOMRF’i kullandığımda kendime niye daha önce haberim olmadı diye çok kızdım. Eğer fsk rf modül ihtiyacınız varsa yerli bir alternatif arıyorsanız DELCOMRF’i şiddetle tavsiye ederim. Bundan sonraki yazım bu modül ile ilgili ufak bir örnek olacaktır. Veri alıp-göndermek gerçekten çok kolay. O yüzden çok fazla üzerinde durmayacağım. Sonraki yazımda görüşmek üzere 😀

Not: Bu arada DELCOMRF İzmirlidir 🙂

  • Can on 06 Nisan 2014 at 19:31
  • Cevapla

  Merhaba, acaba DELCOMRF kullanarak iki Arduino’yu hiç haberleştirdiniz mi ? Veya elinizde böyle bir doküman var mı ? Varsa paylaşabilir misiniz ?

  Teşekkürler

  1. Bir sonraki yazımda bilgisayar ile arduinoyu haberleştirmeyi düşünüyordum. Madem istek geldi iki arduinoyu haberleştiririz. 😉

   İyi çalışmalar dilerim.

  • Mert Bostan on 15 Nisan 2014 at 11:35
  • Cevapla

  DelcomRF RF modülleri hakkındaki yazınızı okudum. Ben uDEA modül kullanıyorum. Fakat yazınızdan sonra denemek istedim. DelcomRF modüllerinin sizin de söylediğiniz gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Performansı bir harika, bana sıcaklık okuma özelliği ve boudrate datarate veri hızı ayarı çok işime yaradı. PCB çizimlerini değiştirdim bile 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.