Serial COM Port Terminal v1.7

Özellikle ileride yazacağım RF yazısında çok gerekli olduğu için ve ayrica RF’e özel bir program olmasını istediğim için bu işe giriştim. Programı yeni öğrendiğim bir dil olan C#’ta yazdım. Programda piyasada bulunan terminal programlarındaki işinize yarayacak herşey var. Ek olarak RF için “Preamble” ve “Sencron” kontrolü de var. Ki programı yapma amacım aslında RF’te kullanılan preamble ve senkron kontrolüydü. Ancak stabil çalışmadığından dolayı RF bölümü bu versiyonda aktif olmayacaktır.

Programda kullanıcı seri portu, baudrate, databits, parity, stop bit, handshake değerlerini seçebiliyor.

Ayrıca programı diğer terminal programlarından ayıran RF bölümü var. Buradan preamble’ı, kaç byte olduğunu, senkron’u girebiliyoruz. Ayrıca preamble ve senkron kontrolünü ayrı ayrı kapatıp açabilirsiniz. Birde verinin okunduğu ve gönderildiği kutular var. Aşağıdaki resimden programı görebilirsiniz.

Programın kullanımı çok basit. Seri portu seçtikten sonra diğer gerekli kutuları doldurup “Connect” butonuna basıyoruz. Eğer “Disconnect” butonu aktif olursa bağlantı sağlanmıştır ve veri geliyorsa okumaya başlar…Ayrıca veri göndermeye de hazırdır. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Program temel olarak böyle. Eğer eklenmesini istediğiniz özellikler varsa “Yorum” kısmından belirtirseniz sevinirim. Ayrıca programda gördüğünüz eğer varsa hataları da yazarsanız elimden geldiği kadar gidermeye çalışırım. 😉

Ayrıca bu sürüm Serial COM Port Terminal’in ilk sürümüdür. “1.7”yi canım öyle istediği için o şekilde yaptım. Sürümler 1.7, 2.7, 3.7, …. şeklinde gidecek gibi duruyor.

Programı buradan indirebilirsiniz. Boyutu 24kb’tır. Bilgisayarınızda .net framework 3.5 yüklü olmalı.

 

http://www.mediafire.com/?mkhjsye7fkcasp6

Yorumu formunu geç

  • gökhan on 09 Haziran 2012 at 21:07
  • Cevapla

  Paylaşımın için teşekkürler.Programı daha denemedim ama bir sorum olacak terminale gelen float sayıları görüntüleyebiliyormu?Yoksa bizim sprintf benzeri fonksiyonla sayıyı float okunabilecek şekilde göndermemiz mi gerekiyo?
  İyi çalışmalar…

 1. Gelen veri direk gösteriliyor. Gönderilen veriyi string olarak okumuş oluyorsunuz…

  • Can Kabakcıoğlu on 24 Ağustos 2012 at 12:41
  • Cevapla

  programı yeniden eklemeniz mümkün mü? incelemek istiyorumda

  1. Linki güncelledim. Programın daha farklı bir versiyonunu da yaptım. Eğer byte’larla hex’lerle uğraşacaksanız onu da göndereyim. Ancak iletişim bölümünden isteğinizi belirtirseniz mail’den gönderebilirim.

  • Baran on 04 Aralık 2012 at 19:32
  • Cevapla

  Merhabalar Terminal programınıza ulaşamıyorm acaba gönderebilirmisinz

  1. Mediafire bağlantısı çalışıyor ama buradan da indirebilirsiniz…
   http://www63.zippyshare.com/v/78171994/file.html

 2. Selamlar.. Böyle bir paylaşım için teşekkürler ederim fakat kodlarını da vermeniz mümkün mü acaba ? Teşekkürler iyi günler

  1. Kodlarını paylaşmayı düşünmüyorum. Zaman buldukça programı güncelleyeceğim.

  • kamil on 09 Ağustos 2015 at 23:40
  • Cevapla

  Merhaba

  Terminal programını indiremiyorum linkler hata veriyor. İndiremedim yabancı programlar varda ben bize ait program kullanmayı tercih ediyorum.

  Birde bir konuda sormak istediğim bir nokta var. Bluetooth modüllerde usb girişi var, yeni pc lerdede seri port olmadığında , modülü at modun da usb hattı üzerinden programlamak mümkün değil midir ?, bunu programınıza eklemeniz mümkün mü ?, düşüncem şu yönde devreye mini usb port ekleyip at modunda bazı kısımlarını değiştirmek.

  Ayrıca bluetooth iletişimi konusunda birde pic serisi ile bir örnek vermeniz mümkünmü, örneyin cep telefonunda bir uygulama ile örnek olarak bir led yakıp söndürmek, fakat bu iletişimin güvenli olabilmesi için , örneyin butona bastığımda picli devreye şöyle bir örnek kod gönderip iletişim kurabilmesine bir örnek verebilirseniz memnun olurum bunuda sitenizde yayınlarsanız başkalarında yaralanır diye düşünüyorum.

  Uygulamada butona basıldığında, karşı tarafa 0010EEFF kimlik verisi sonra 10E000FF led yak verisi gibi bir bilgi akışı yapmak istiyorum buna bir örnek verebilirseniz çok sevinirim, uygulama arayüzünü , kendim android stüdio ile yapmayı deneyeceğim inşallah yapabilirim şimdilik tek butonla deneme yapıp sonrasında faklı detaylar eklemeyi düşünüyorum sadece butona basınca veri gönderme nasıl oluyor onu çözemedim.

  Çalışmalarınızın devamını diliyorum.

  Saygılarımla.

  • caner on 31 Ekim 2018 at 08:57
  • Cevapla

  programı yeniden eklemeniz mümkün mü?

  • Bay Şenol Arıkan on 06 Şubat 2019 at 13:08
  • Cevapla

  Serial port ile ben hex ve bytle ile okuma istiyorum hatta ascıı koduna dönüştürme yapabilirmiyiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: